Η Μίσυ …βρέθηκε! – μια ιστορία για παιδιά ηλικίας 11 έως 13 ετών

Μια ιστορία κινουμένων σχεδίων για τον Μιχάλη και τη γάτα του και το πως κατάφεραν να ενσωματωθούν στο νέο τους σπίτι και το νέο τους σχολείο. Το θέμα της ιστορίας είναι πώς να κάνει κανείς φίλους και πώς να σταματήσει την τρομοκρατία από τρίτους, τόσο στην αυλή του σχολείου όσο και στο Διαδίκτυο.

Ασφαλεια στο διαδίκτυο

Ηλεκτρονικά παιχνίδια και κουίζ για την ασφάλεια στο διαδίκτυο από το saferinternet.gr

Τα δικαιώματα του παιδιου

Ο κυβερνοχώρος είναι ένας εικονικός κόσμος γεμάτος δυνατότητες για κοινωνική δικτύωση, χρήση ιστολογίων (blogging), παιχνίδια, μάθηση και πάρα πολλά άλλα. Μπορείς κάλλιστα και εσύ να αξιοποιήσεις όλες αυτές τις δυνατότητες, θα πρέπει όμως να γνωρίζεις και τους κινδύνους, που δεν είναι εικονικοί αλλά πραγματικοί, και να είσαι απόλυτα σε θέση να τους αντιμετωπίζεις.

Είσαι έως 12 ετών; Τι περιμένεις πάτα τώρα στην εικόνα και πήγαινε στην παιδική ενότητα να ανακαλύψεις εκτός από τα παραπάνω και τα δικαιώματά σου!

Ασφάλεια στο διαδίκτυο - esafetycit

Εναν νέο online οδηγό ασφάλειας για παιδιά από 6 έως 12 ετών δημιούργησε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου. Ο οδηγός εστιάζει σε τέσσερα βασικά θέματα (ασφάλεια, επικοινωνία, ηλεκτρονική παρενόχληση, διασκέδαση και κατέβασμα αρχείων).