Επίσκεψη στην Αρχαία Ολυμπία για την τελική πρόβα της Τελετής Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2024 οι τάξεις Δ’, Ε’ και Στ’ του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Αρχαία Ολυμπία για να παρακολουθήσουν από κοντά την τελική πρόβα για την τελετή αφής της ολυμπιακής φλόγας εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισίου. Αρχικά, οι μαθητές περιηγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο και ξεναγήθηκαν στους πιο σημαντικούς ναούς: το Γυμνάσιο, την Παλαίστρα, το Πρυτανείο, το Φιλιππείο, τον ναό του Δία και τον ναό της Ήρας και το Στάδιο. Στη συνέχεια πήραν θέση για να παρακολουθήσουν το τελετουργικό της αφής. Θαύμασαν από κοντά το άναμμα της φλόγας με τη βοήθεια κοίλου κατόπτρου, τον ρυθμικό χορό των ιερειών καθώς και την παράδοση της φλόγας στον πρώτο λαμπαδηδρόμο. Μόλις ολοκληρώθηκε η τελετή, οι μαθητές επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο όπου θαύμασαν από κοντά τα εντυπωσιακά αγάλματα του Ερμή του Πραξιτέλη και της Νίκης του Παιωνίου. Ενθουσιασμένοι από την μοναδική εμπειρία που βίωσαν και τις όμορφες εικόνες που αποκόμισαν οι μαθητές πήραν τον δρόμο της επιστροφής.